Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Plusy i minusy faktoringu

autor Redakcja
0 komentarzy 116 views

Dzisiejszy biznes opiera się w dużej mierze na długich terminach zapłaty. O ile dla klientów takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, bo mają oni wtedy długi czas na spłacenie zobowiązań, to już dla sprzedawców niekoniecznie. W części branż będzie tu mowa nawet o pół roku, przez które oczekiwać trzeba na przyjście przelewu. Jeżeli dojdą do tego jakieś opóźnienia, co czasami też ma miejsce, to w ten sposób można pogorszy w znacznym stopniu, a w pewnych przypadkach wręcz nawet stracić płynność finansową.

Faktoring sfinansuje wiele firmy

Ciekawym rozwiązaniem tego problemu jest faktoring, który od paru lat cieszy się dużą popularnością. Główna idea faktoringu jest bardzo prosta. Do transakcji sprzedaży dochodzi kolejny podmiot pod postacią jakiejś instytucji finansowej, jaki po wystawieniu faktury sprzedaży opłaca ją w krótkim terminie. Zaś należność za tę fakturę klient będzie musiał zapłacić już nie na konto wystawiającego, lecz właśnie faktorowi. Zobacz tą stronę aby jeszcze lepiej zrozumieć co to jest faktoring.

Rozwiązanie tego typu przynosi właścicielowi formy wiele korzyści. W pierwszej kolejności otrzyma on pieniądze dość szybko, niejednokrotnie nawet tego samego dnia, co wystawiony dokument sprzedaży. W zależności od przyjętego sposobu rozliczeń wypłacana może być od razu pełna kwota, lub jedynie jej część, a kolejna po zapłaceniu przez odbiorcę należności. W wielu przypadkach takie rozwiązanie pozwala utrzymać finansową płynność, zrobić zakupy koniecznych towarów i materiałów, albo wypłacić wynagrodzenia dla pracowników.

Alternatywa dla kredytów bankowych

Dzięki temu można ograniczyć zatory płatnicze, jakie są tak często spotykane we współczesnym biznesie i niestety biznes ten skutecznie blokują. Kolejną zaletą faktoringu jest mała liczba spraw formalnych do spełnienia. W przeciwieństwie do kredytów bankowych nie potrzeba tutaj posiadać zdolności kredytowej czy prezentować jakiejś dużej ilości informacji o stanie firmy. Rzecz jasna zawsze jakaś większa lub mniejsza weryfikacja będzie miała miejsce, niemniej nie tak rygorystyczna jak przy innych finansowych usługach.

Przeważnie umowę na faktoring podpisuje się bezterminowo, z jakimś uzgodnionym terminem na wypowiedzenie. Przez to pamiętać nie trzeba o tym, że co rok jest ona do odnowienia. Z kolejnych spraw formalnych koniecznych do spełnienia jest poinformowanie swoich odbiorców o zmianie w sposobie rozliczeń. Jest to o tyle istotne, że muszą oni wiedzieć, że od pewnej chwili wszystkie przelewy mają być robione na konto faktora, a nie wystawiającego faktury. Jeżeli chodzi o kwestie związane z zabezpieczeniami, to tutaj najważniejsze właśnie są wystawione faktury.

Różnorodność wersji faktoringu

Jeżeli któryś z klientów zacznie się ociągać z zapłaceniem, to dokumenty takie będą podstawą to tego, aby rozpocząć proces windykacyjny. Rzecz jasna jak każdy produkt finansowy faktoring ma również pewne wady. Najistotniejsza to potrzeba opłacenia prowizji od każdej opłaconej wcześniej faktury. Obecnie jednak konkurencja na finansowych rynkach jest tak duża, że banki walczą o klientów różnymi sposobami, też oferując interesujące oferty na usługi faktoringu. Należy również pamiętać, że sam faktoring jest obecnie dostępny w kilku różnych wersjach, i można sobie dopasować te usługi do własnych potrzeb.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

To powinno ci się spodobać

Dodaj komentarz